Komoří Reinmar

Komoří paní Anny, služebník, písař a secretarius na panství Raziberk

Představitel: Filip Richter

Léta Páně 1295 se po více než čtvrtroční obchodní cestě v Bavorsku do svého domu v Krumlově vrací bohatý kupec Ota. K překvapení všech místních, kteří obchodníka znali, ho doprovázela mladá Němka Hedviga, s níž se obchodník v Pasově stihl oženit.

V létě následujícího roku prvně spatřil světlo světa chlapec Reinmar. Během komplikovaného porodu nedokázal pomoci Hedvice ani přivolaný místní felčar, a ta zemřela. Pramalé šance na přežití dával i čerstvě narozenému chlapci. Tomuto stanovisku bylo velmi blízko i celé chlapcovo rané dětství, po jehož dobu malého Reinmara sužoval přehršel nemocí, v jejichž důsledku nenabral dostatek sil pro pážecí službu, kterou si Ota tolik přál. Obdobně zklamaný byl obchodník i s přesvědčovacími schopnostmi svého prvorozeného syna.

Roku 1301 se krumlovský obchodník žení podruhé. Tentokráte s krumlovskou měšťankou, právě té ale nebyl po chuti malý Reinmar. Posledním hřebíčkem bylo narození druhého syna. Na popud své nové manželky Ota posílá svého prvorozeného, i proti tradici, na výchovu do kláštera ve Zlaté Koruně, kde se mu dostalo výuky ve psaní, čtení, počtech a základech ranhojičství. Zde se poprvé setkává i s Jakubem z Černé.

Po ukončení studií se mladík, rozhodnutý se nevrátit do rodného domu, vydává na panství v Černé, kde se ujímá pozice písaře a sekretáře. Léta Páně 1314 se paní Anna z Černé provdává za raziberského pána Jana Vítka. Reinmar se ujímá služby jejího komořího a společně s ní se dostává na raziberské panství. Jako připomínku jeho začátků je často viděn v sytě modré kápi, na níž v úctě nosí malovanou brož se zlatou štikou ve stejně modrém poli - rodový znak to Pánů z Černé.  


>> ZPĚT NA DRUŽINU <<